RSS

Chaoticum – [Psycho] Log: 9

chaoticumCzeski HORUS CyclicDaemon to jeden z ciekawszych labeli na tzw. scenie. Stosunkowo mała ilość wydanych w nim płyt jest równoważona przez ich nietuzinkowość i niemożność prostego zaszufladkowania. Podobnie jest w wypadku albumu amerykańskiego projektu Chaoticum, co niestety w tym wypadku nie oznacza niczego dobrego.

Na początek coś pozytywnego. Płyta jest przepięknie wydana, matowy, ośmiopanelowy digpack i oprawa graficzna robią naprawdę duże wrażenie. Płytę aż chce się włożyć do odtwarzacza co niestety ma już tylko przykre następstwa. Na usta ciśnie się bowiem pytanie – co to ma być? Może jestem jakoś szczególnie uczulony na tego typu dźwięki, ale doprawdy nigdy nie zrozumiem jak coś takiego może się podobać. Beznadziejnie sztuczne, komputerowo wygenerowane brzdęki wydają się chcieć stworzyć jakąś melodię, ale niestety niewiele z tego wychodzi Do tego dochodzi rytm zbudowany z jakiś prostych bzyków, dźwięki midi pianina pojawiające się w najmniej spodziewanych momentach i zlane z tym wszystkim melodeklamacje, zaśpiewy i inne tego typu zdeformowane odgłosy ludzkiej mowy. Brzmienie jest płaskie, matowe, bez jakiegokolwiek wyrazu. Momentami brzmi to tak jakby ktoś celowo zmniejszył rozdzielczość bitową poszczególnych kawałków doprowadzając tym samym do charakterystycznych, cyfrowych zniekształceń. Sztuczne brzmienia instrumentów dopełniają obrazu rozpaczy. Jest jednak jedno, przyćmione, ale zawsze, światełko w tunelu. Jest nim utwór Tykie-Soo. Świetny motyw muzyczny zostaje jednak całkowicie odarty z klimatu przez wykorzystanie beznadziejnego jakościowo instrumentarium.

Pora zadać decydujące pytanie – czym właściwie jest ta płyta? Nie mam niestety zielonego pojęcia. Oto ujawnił się wspomniany na początku brak możliwości jakiejkolwiek klasyfikacji tego typu muzyki. Większość utworów wydaje się być jedynie szkicami, próbą nakreślenia tego co autorzy chcieliby zrobić w przyszłości. Widać tutaj oczywiście pewien zamysł, próbę wytworzenia złowrogiej atmosfery inspirowanej między innymi prozą Lovecrafta. Cóż jednak z tego skoro wszystko sypie się nawet pod względem realizacyjnym. Odradzam.

2/10

Chaoticum: www.myspace.com/chaoticum
Horus CyclicDaemon: www.horus.cz/www_hcd

Leave a Reply