RSS

Nordvargr – Interstellar

InterstellarNa samym początku chciałem zaznaczyć, że recenzja jest mocno spóźniona bo płyta od dłuższego czasu widnieje w katalogu Best Of Prey jako wyprzedana. Doszło do tego w bardzo krótkim, jak na warunki polskiego „rynku”, czasie. Nie ma w tym jednak nic dziwnego bo Nordvargr to jeden z najbardziej uznanych projektów dark ambientowych.

Na wstępie zadajmy sobie pytanie – czy materiał ten różni się czymkolwiek od dziesiątek innych dark ambientowych płyt? Nie. Czy warto więc po niego sięgnąć? Tak. Nie ma dla mnie bowiem nic bardziej niezrozumiałego od malkontenctwa w stylu „to już było” albo „na krążku nie znajdziemy nic oryginalnego”. Nie znajdziemy bo i po co? Dark ambient to o tyle specyficzny gatunek, że został zdefiniowany i całkowicie wyeksploatowany już przez samego Lustmorda. Po co nam więc setki kalek tych samych pomysłów? Nie wiem, ale cholernie lubię ich słuchać bo najzwyczajniej świecie podobają mi się  tego typu klimaty.

Interstellar to w pewnym sensie kwintesencja tego gatunku, głębokie, świetnie zrealizowany drony są tutaj dopełniane różnego rodzaju niezidentyfikowanymi dźwiękami. Całość nosi piętno kosmicznego horroru, grozy bezkresnych, zimnych przestrzeni. Płyta jest zresztą, jeżeli wierzyć autorowi, zbudowana na bazie dźwięków, które nie mają ziemskiego pochodzenia. Całości dopełnia bardzo miła dla oka, minimalistyczna oprawa graficzna, która idealnie współgra z zawartością płyty.

Podsumowując nie znajdziemy na tej płycie nic czego nie byłoby już wcześniej. Jest to poprawny, bardzo dobrze zrealizowany album, który spokojnie można włożyć do odtwarzacza i wykorzystać jako tło do lektury. Ekstatycznych przeżyć z pewnością z jego powodu nie doznamy, ale dla wielbicieli gatunku jest to pozycja jak najbardziej godna uwagi.

7,5/10

Info: cd, limit 444 kopie
Nordvargr: www.nordvargr.com
Beast Of Prey: beastofprey.com/

Leave a Reply