RSS

Allseits – Hel

Allseits to niemiecki projekt Niny Kernicke, która do tej pory była mi całkowicie nieznana (i to nawet pomimo jej współpracy z Troum, który bardzo lubię). Materiał wyszedł pod skrzydłami Cyclic Law i już sam ten fakt był dla mnie mocnym impulsem do poświęcenia mu kilku godzin.

Poszczególne utwory zawarte na tym albumie mają być alegoriami postaci i miejsc, które znajdują się na drodze do Hel, nordyckiej podziemnej krainy. Muzyczne eksploatowanie motywów zaczerpniętych z mitologii skandynawskiej nie kojarzy mi się jednak zbyt dobrze.

Chodzi głównie o całkowite zeszmacenie tej tematyki przez metalowych wojaków wywijających plastikowymi mieczami i tego typu zabawne akcje. Tutaj mamy jednak do czynienia z czymś całkowicie odmiennym. „Hel” to naprawdę poruszający dźwiękowy pejzaż, który bez jakiejkolwiek banalności na nowo eksploruje spowszedniałe motywy. Sprzyja temu wielowarstwowa struktura nakładanych na siebie dronowych tekstur, które są sporadycznie uzupełnianie przez strzępy melodii i nieokreślone zgrzyty. Płyta pomimo swojej spójności w ogóle nie nudzi. Każdy kolejny etap „schodzenia do podziemi” świetnie buduje atmosferę, której kulminacją jest ostatni utwór. Nie słyszałem już dawno niczego co byłoby tak dobrze przemyślane pod względem klimatu i struktury. Warto dodać, że autorka korzystała w czasie nagrywania również z klasycznego instrumentarium takiego jak gitara czy bas co przywodzi na myśl metody wykorzystywane przez Troum. Rzeczywiście można dosłyszeć się pewnych podobieństw, ale nie da się zarzucić Ninie całkowitej wtórności.

„Hel” to jedna z najlepszych płyt dark ambientowych jakie ostatnio było mi dane usłyszeć. Nie jest to oczywiście żaden przełom w tym gatunku. Autorka korzysta ze sprawdzonych wcześniej przez wielu artystów patentów. Nie może to być jednak żaden zarzut, taka jest po prostu specyfika tego typu muzyki. Na tym albumie znaleźć można jednak coś czego próżno szukać u dziesiątek innych tego typu wykonawców – atmosfery i swego rodzaju głębi. Polecam.

8/10
Allseits: www.myspace.com/allseits
Cyclic Law: www.cycliclaw.com

Leave a Reply